Dotacje

Aktualnie realizowane programy dofinansowania:

Ulga termomodernizacyjna

Dnia 01.01.2019 wystartowała w Polsce tzw. Ulga Termomodernizacyjna na podstawie której wydatki poniesione na zakup: materiałów, urządzeń i usług związanych z wykonywanymi pracami termomodernizacyjnymi w budynku mieszkalnym można odliczyć od PIT w zeznaniu rocznym. Poniesione wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez podatnika, który nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku (nie można samemu prac wykonać).

Odliczenia dokonuje się za rok podatkowy w którym poniesiono wydatki. W sytuacji gdy kwota możliwa do odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie (była wyższa) to wówczas podatnik (rozliczający się pitami: 36, 36L, 37 lub 28) może dokonać odliczeń w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż do szóstego roku.

Usługi, które zostały objęte ulgą to m.in.: ocieplenie przegród budowlanych, płyt balkonowych, fundamentów, poddasza, wymiana stolarki okiennej, drzwi wejściowe, bramy garażowe, itd.
Urządzenia to z kolei: piece na paliwo stałe spełniające wymagania ekoprojektu, kondensacyjne kotły gazowe, kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika.
Maksymalna kwota od jakiej odliczana jest ulga wynosi 53 000 zł na podatnika - niezależnie od liczby inwestycji i budynków, których jest się właścicielem.

Mój prąd

"Mój Prąd" to rządowy, ogólnopolski program dofinansowań instalacji fotowoltaicznych skierowany do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na potrzeby własne gospodarstw domowych. 5 000 zł - taką wartość bezzwrotnej dotacji można otrzymać montując zestaw PV o mocy od 2 do 10 kWp. Kwota dotacji zwolniona jest z podatku PIT i zostaje wysłana Beneficjentowi na konto bankowe po montażu i wymianie licznika przez Zakład Energetyczny na elektroniczny dwukierunkowy.

Rząd ustalił budżet programu na kwotę 1 mld złotych - około 200 000 mikroinstalacji fotowoltaicznych, które mają zostać zrealizowane w latach 2019-2025. Start nowej, drugiej już transzy środków zapowiedziany został na dzień 13.01.2020 roku.

Dotacje 5 000 zł można łączyć z "Ulgą Termomodernizacyjną" dzięki czemu szacunkowy czas zwrotu instalacji wynosi w granicach 5-7 lat, co biorąc pod uwagę gwarancje udzielane przez producentów modułów (10-25 lat) oraz perspektywy wzrostu cen energii elektrycznej wydaje się być okresem bardzo atrakcyjnym.

Przykład:
Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej kosztuje 23 000 zł brutto - 5 000 zł (dotacja Mój Prąd) = 18 000 zł - (3 240 zł ulga termomodernizacyjna przy PIT 18%) = 14 760 zł

Dotacja 1500 zł do 1 kWp dla mieszkańców Warszawy

Od września 2019 do końca marca 2020 roku Urząd Miasta Warszawa prowadzi nabór wniosków o dotację w wysokości 1500 zł do 1 kWp wartości inwestycji dla nieruchomości położonych w obrębie Miasta Stołecznego. Maksymalna wysokość wsparcia została ustalona na kwotę 15 000 zł.

Z dotacji skorzystać mogą:

  • osoby fizyczne (właściciele/współwłaściciele domów jednorodzinnych)
  • wspólnoty mieszkaniowe
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą

Dotacja do fotowoltaiki Urząd Miasta Kraków

Rusza od dawna wyczekiwana dotacja ze środków Urzędu Miasta Kraków do instalacji fotowoltaicznych. W pierwszej transzy dotacja wyniesie 60% kosztu zestawu wraz z montażem instalacji, ale nie więcej niż 15 000 zł brutto. Koszt 1 kWp Urząd Miasta ustalił na wartość 5 000 zł brutto. Wstępny budżet programu wynosi 1,5 mln złotych i wystarczy on na pierwszych 100-150 kompletnie złożonych wniosków, czyli bardzo mało osób ma szanse się zakwalifikować. Pula środków jest mocno ograniczona, więc prosimy o niezwłoczny kontakt z doradcą technicznym w celu umówienia spotkania. Dotację będzie można połączyć z ulgą termomodernizacyjną dzięki czemu czas zwrotu inwestycji wyniesie około 3-4 lat!

Dodatkowo firma EkoSaule.pl pomaga przy uzyskaniu preferencyjnego kredytu 4% w skali roku - nie jest wymagany przy korzystaniu z dotacji.

Nasza firma przeprowadzi Cię przez całą procedurę od doboru, przez montaż, na złożeniu dokumentacji do Zakładu Energetycznego oraz NFOŚiGW/UM Warszawa kończąc.

Zaufaj ludziom, którzy pozyskali już ponad 200 dotacji dla swoich klientów ze środków NFOŚiGW, WFOŚiGW, Urzędów Miasta Kraków i Warszawa.

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami.
EkoSaule Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej! 668 361 878 biuro@ekosaule.pl